WooCommerce - Extensions - WooCommerce Bookings - en to fr translation catalogue (771 entries)

note: translators: 1: event ID
en: with an Event ID: %s
fr: avec un ID événement : %s

note: translators: 1: error 2: booking ID
en: Error while adding/updating Google event, %1$s for booking #%2$d
fr: Erreur lors de l’ajout / de la mise à jour de l’événement Google, %1$s pour la réservation #%2$d

note: translators: 1: settings URL with opening <a> tag 2: closing </a> tag
en: Please verify that your Google Calendar %1$ssettings%2$s are correct
fr: Veuillez vérifier que vos %1$sréglages%2$s Google Agenda sont corrects

note: translators: 1: booking ID 2: event ID
en: Booking #%1$d successfully synced to Google Calendar with an Event ID: %2$s
fr: Réservation #%1$d synchronisée avec succès avec Google Agenda avec l’ID événement : %2$s

note: translators: %1$s - opening <p> tag, %2$s - closing </p> tag, %3$s - opening <a> tag, %4$s - closing </a> tag
en: %1$sTo sync with Google Calendar using an app provided by WooCommerce.com, click the "Connect with Google" button below to authorize access to your Google calendar. For more details, refer the %2$sofficial documentation%3$s.%4$s
fr: %1$sPour la synchronisation avec Google Agenda à l’aide d’une application fournie par WooCommerce.com, cliquez sur le bouton « Se connecter avec Google » ci-dessous pour autoriser l’accès à votre agenda Google. Pour en savoir plus, consultez la %2$sdocumentation officielle%3$s.%4$s

en: Google Calendar:
fr: Calendrier Google

note: translators: %1s: support link start tag, %2s: support link end tag
en: If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please %1$1sreach out to our support team%2$2s.
fr: En cas d’imprévu, nous nous ferons un plaisir de vous aider – veuillez %1$1scontacter notre équipe d’assistance%2$2s.

en: Saving will also sync to Google Calendar
fr: L’enregistrement entraîne également la synchronisation avec Google Agenda

en: at
fr: à

en: Notes
fr: Commentaires

en: Google Calendar was disconnected because authentication keys were changed. Please connect again.
fr: Google Agenda a été déconnecté, car les clés d’authentification ont été modifiées. Veuillez vous reconnecter.

en: left
fr: restants

en: Edit booking
fr: Modifier la réservation

en: It looks like these days are booked and no longer available, please try again with different days.
fr: Il semble que ces jours soient réservés et ne soient plus disponibles. Réessayez avec d’autres jours.

en: Create from a blank template
fr: Créer à partir d’un modèle vierge

en: Start from scratch
fr: Partir de zéro

note: translators: 1: opening link 2: closing link.
en: Or, if you know your business like we think you do and you are confident in filling in an array of settings, be our guest! We have %1$sdocumentation%2$s to assist you.
fr: Si vous connaissez votre entreprise comme nous le pensons et que vous vous sentez à l'aise à l'idée d'effectuer de nombreux réglages, n’hésitez pas à nous contacter ! Nous disposons d’une %1$sdocumentation%2$s pour vous aider.

en: Get started from scratch
fr: Partir de zéro

en: Use template
fr: Utiliser un modèle

en: Booking features utilized
fr: Fonctions de réservation utilisées

en: Scenario
fr: Scénario

en: Choose a template option below and get started quickly with your online bookings. 👇
fr: Choisissez une option de modèle ci-dessous et démarrez rapidement vos réservations en ligne. 👇

en: Get started quickly with a template
fr: Commencer rapidement avec un modèle

en: Something went wrong, please try again.
fr: Il y a eu un problème. Veuillez réessayer.

en: Add Product
fr: Ajouter un produit

note: translators: 1: Anchor tag open tag html 2: Anchor tag close tag html
en: Bookings now includes bookable product templates that can be imported to more easily set up new bookable products. %1$sClick here%2$s to learn more about them.
fr: Les réservations comprennent désormais des modèles de produits réservables qui peuvent être importés pour faciliter la création de nouveaux produits réservables. %1$sCliquez ici%2$s pour en savoir plus.

en: Create Booking
fr: Créer une réservation

en: Templates
fr: Modèles

en: View Booking Calendar &rarr;
fr: Voir le calendrier des réservations →

en: If there are multiple rules with the same priority, then the order of the rules is considered. In this case the rule with the higher order will take precedence over the rule with the lower order.
fr: S’il existe plusieurs règles avec la même priorité, l’ordre des règles est pris en compte. Dans ce cas, la règle d’ordre supérieur prévaudra sur la règle d’ordre inférieur.

en: A lower priority rule will always override a higher priority rule e.g. 9 overrides 10.
fr: Une règle de priorité inférieure remplacera toujours une règle de priorité supérieure, par exemple 9 remplace 10.

en: For more information on setting up store availability rules, please see our %1$sdocumentation%2$s.
fr: Pour plus d’informations sur la configuration des règles de disponibilité de la boutique, consultez notre %1$sdocumentation%2$s.

en: This section will set the availability of your store (e.g. open and closed hours). All bookable products will adopt your store's availability.
fr: Cette section définira la disponibilité de votre boutique (par exemple heures d’ouverture et de fermeture). Tous les produits réservables adopteront la disponibilité de votre boutique.

en: Error: Resource not found, please try again
fr: Erreur : Ressource introuvable, veuillez réessayer

note: translators: %1$s - line breaks, %2$s - URL to use as authorised redirect URI
en: Enter the credentials below to use a custom Google Calendar API app. Disconnect existing connection to enter credentials.%1$sAdd %2$s to the Authorized redirect URIs of your Google Cloud App.
fr: Saisissez les identifiants de connexion ci-dessous pour utiliser une application personnalisée de l’API Google Agenda. Interrompez la connexion existante pour saisir les identifiants de connexion.%1$sAjouter %2$s aux URL de redirection autorisées de votre application Google Cloud.

en: Sorry, the selected block is no longer available for %1$s. Please choose another block.
fr: Désolé, le bloc sélectionné n’est pas disponible pour %1$s Veuillez choisir un autre bloc.

en: Next Month
fr: Mois suivant

en: Previous Month
fr: Mois précédent

en: Please wait, the latest available slots are being processed in the background.
fr: Veuillez patienter. Les derniers créneaux disponibles sont en cours de traitement en arrière-plan.

en: Google Events
fr: Événements Google

en: Availability Rules
fr: Règles de disponibilité

en: You are not authorized to perform this action
fr: Vous n’avez pas l’autorisation d’effectuer cette action

en: No slots available.
fr: Aucun créneau disponible

en: This month is unavailable
fr: Ce mois n’est pas disponible

en: This month is fully booked and unavailable
fr: Ce mois est complètement réservé et indisponible

en: This month is available
fr: Ce mois est disponible

en: Error: The booking product details are missing.
fr: Erreur : les détails du produit de réservation sont manquants.

en: Please refresh the page and try again.
fr: Veuillez rafraîchir la page et réessayer.

en: Sorry, you are not allowed to edit this item.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de modifier cet élément.

en: Click the "Export" button to export this product, it's settings, as well as any applicable resources, persons, and global availability rules. This will create a ZIP file that will then be downloaded to your local device to help WooCommerce support troubleshoot your bookings setup, if needed.
fr: Cliquez sur le bouton « Exporter » pour exporter ce produit, ses réglages, ainsi que toutes les ressources, personnes et règles de disponibilité globale applicables. Cela créera un fichier ZIP qui sera ensuite téléchargé sur votre appareil local pour permettre à l’assistance de WooCommerce de résoudre les problèmes liés à la configuration de vos réservations, si nécessaire.

en: Unable to export!
fr: Exportation impossible !

en: This booking product does not exist!
fr: Ce produit de réservation n’existe pas !

en: Unauthorised request, please try again.
fr: Requête non autorisée, veuillez réessayer.

en: Export
fr: Exporter

en: The booking duration has been set to 24 as a duration greater than 24 hours is not allowed when Availability is "not-available by default".
fr: La durée de réservation a été réglée sur 24 étant donné que les durées supérieures à 24 heures ne sont pas autorisées lorsque Disponibilité est « indisponible par défaut ».

en: A duration greater than 24 hours is not allowed when Availability is "not-available by default".
fr: Les durées supérieures à 24 heures ne sont pas autorisées lorsque Disponibilité est « indisponible par défaut ».

en: When enabled any changes to the event description must be done from the WooCommerce Bookings event. Any changes made directly to the event description in Google Calendar will be lost when data is synced.
fr: Lorsque l’option est activée, toute modification de la description de l’événement doit être effectuée dans l’événement WooCommerce Bookings. Toute modification apportée directement à la description de l’événement dans Google Agenda sera perdue lors de la synchronisation des données.

en: Enable overwrite
fr: Activer l’option Remplacer

en: Overwrite Description
fr: Remplacer la description

en: View order &rarr;
fr: Voir la commande →

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce Bookings template pages.
fr: Cette section affiche tous les fichiers qui remplacent les modèles de pages WooCommerce Bookings par défaut.

en: WooCommerce Bookings template overrides
fr: Remplacement des modèles WooCommerce Bookings

en: Maximum duration needs to be greater than or equal to the minimum duration.
fr: La durée maximale doit être supérieure ou égale à la durée minimale.

en: Minimum duration needs to be less than or equal to maximum duration.
fr: La durée minimale doit être inférieure ou égale à la durée maximale.

en: Customer Information
fr: Informations sur le client

en: This setting is being overridden at the resource level.
fr: Ce paramètre est écrasé au niveau de la ressource.

en: Are you sure you want to cancel your booking?
fr: Voulez-vous vraiment annuler votre réservation ?

en: We weren't able to get that information. Please contact the store owner for help.
fr: Nous ne sommes pas en mesure d’obtenir ces informations. Pour obtenir de l’aide, veuillez contacter le propriétaire de la boutique.

en: Use this payment method to check out and get availability from the shop owner.
fr: Utilisez ce moyen de paiement pour valider la commande et obtenir la disponibilité du propriétaire de la boutique.

en: Booked:
fr: Réservé :

note: translators: 1: minimum duration 2: duration unit
en: The minimum duration is %1$d %2$s
fr: La durée minimum est de %1$d %2$s

note: translators: 1: maximum duration 2: duration unit
en: The maximum duration is %1$d %2$s
fr: La durée maximum est de %1$d %2$s

en: Check this to delete an event from Google Calendar when the corresponding store availability is deleted.
fr: Cochez cette case pour supprimer un événement de Google Agenda lorsque la disponibilité de la boutique correspondante est supprimée.

en: Delete Events from Google Calendar
fr: Supprimer des événements de Google Agenda

en: Deletion Preference
fr: Préférence de suppression

en: Date should be of the format yyyy-mm-dd and cannot be empty.
fr: La date doit être indiquée au format aaaa-mm-jj et ne peut pas être vide.

en: Start date cannot be greater than end date.
fr: La date de début ne peut pas être ultérieure à la date de fin.

en: "Start and end date" should be of the format yyyy-mm-dd and cannot be empty.
fr: Les dates de début et de fin doivent être indiquées au format aaaa-mm-jj et ne peuvent pas être vides.

en: Invalid request!
fr: Demande non valide !

en: Connect with custom Google app
fr: Se connecter avec une application Google personnalisée

en: Please fill out all required fields from above and save changes.
fr: Veuillez renseigner tous les champs obligatoires ci-dessus et enregistrer les modifications.

en: Select your Calendar.
fr: Sélectionnez votre calendrier.

en: Connected Calendar Settings
fr: Paramètres de calendrier connecté

en: Enter the Google Client Secret associated with your Calendar API app.
fr: Saisissez le secret client Google associé à votre application Calendar API.

en: Client Secret
fr: Secret client

en: Enter the Google Client ID associated with your Calendar API app.
fr: Saisissez l’ID client Google associé à votre application Calendar API.

en: Client ID
fr: ID client

en: Connect with a custom Google Calendar App
fr: Se connecter avec une application Google Agenda personnalisée

en: Metadata:
fr: Métadonnées :

note: translators: 1: href link to list of bookings, 2: booking post type link
en: <a href="%1$s">Add or edit a product</a> to manage bookings in the Product Data section for individual products and then go to the <a href="%2$s" target="_blank">Bookings page</a> to manage them individually.
fr: <a href="%1$s">Ajoutez ou modifiez un produit</a> pour gérer les réservations dans la section Données produit de produits individuels, puis accédez à la <a href="%2$s" target="_blank">page Réservations</a> pour les gérer individuellement.

en: Bookings has been activated!
fr: Bookings a été activé !

en: Unserializing instances of this class is forbidden.
fr: La désérialisation des instances de classe est interdite.

en: Cloning is forbidden.
fr: Le clonage est interdit.

en: Premium Support
fr: Support premium

en: Visit Premium Customer Support
fr: Visiter le Forum d'Assistance des Clients Premium

en: View Documentation
fr: Voir la documentation

note: translators: %s WC download URL link.
en: Bookings requires WooCommerce to be installed and active. You can download %s here.
fr: Bookings requiert l’installation et l’activation de WooCommerce. Vous pouvez télécharger %s ici.

en: Your browser must support JavaScript in order to make a booking.
fr: Votre navigateur doit supporter JavaScript pour pouvoir faire une réservation.

note: translators: 1: person count
en: %d Persons
fr: %d Personnes

note: translators: 1: label 2: resource name
en: %1$s: %2$s
fr: %1$s : %2$s

note: translators: %s: timezone name
en: in timezone: %s
fr: dans le fuseau horaire : %s

en: View my bookings &rarr;
fr: Voir mes réservations &rarr;

en: View booking &rarr;
fr: Afficher la réservation &rarr;

note: translators: 1: booking id
en: Booking #%s
fr: N° de réservation%s

en: My Bookings
fr: Mes Réservations

en: No bookings available yet.
fr: Aucune réservation disponible pour le moment.

en: Go Shop
fr: Aller à la boutique

en: Cancel
fr: Annuler

en: Booked
fr: Réservé

note: translators: 1: booking start date
en: This is a reminder that your booking will take place on %1$s. The details of your booking are shown below.
fr: Ceci est un rappel pour vous préciser que votre réservation aura lieu le %1$s. Les détails de votre réservation sont indiqués ci-dessous.

en: The details of your booking are shown below.
fr: Les détails de votre réservation sont affichés ci-dessous.

note: translators: 1: order date
en: Order date: %s
fr: Date de la commande&#160;: %s

note: translators: 1: order number
en: Order number: %s
fr: Numéro de la commande&#160;: %s

note: translators: 1: time zone
en: Time Zone: %s
fr: Fuseau horaire : %s

note: translators: 1: booking end date
en: Booking End Date: %s
fr: Date de fin de la réservation&#160;: %s

note: translators: 1: booking start date
en: Booking Start Date: %s
fr: Date de début de la réservation&#160;: %s

note: translators: 1: booking title
en: Booking Type: %s
fr: Type de la réservation&#160;: %s

note: translators: 1: booking id
en: Booking ID: %s
fr: Identifiant de la réservation&#160;: %s

note: translators: 1: booking product title
en: Booked: %s
fr: Réservé&#160;: %s

en: The following booking has been cancelled by the customer. The details of the cancelled booking can be found below.
fr: La réservation suivante a été annulée par le client. Les détails de la réservation annulée sont disponibles ci-dessous.

note: translators: 1: booking start date
en: This is a reminder that your booking will take place on %1$s.
fr: Ceci est un rappel pour vous préciser que votre réservation aura lieu le %1$s.

en: Your booking has been received and it's pending confirmation. The details of your booking are shown below.
fr: Votre réservation a été reçue et est en attente de confirmation. Les détails de votre réservation sont indiqués ci-dessous.

en: Price
fr: Prix

en: Quantity
fr: Quantité

note: translators: 1: checkout payment url
en: Pay for booking
fr: Payer la réservation

note: translators: 1: checkout payment url
en: To pay for this booking please use the following link: %s
fr: Pour régler cette réservation, merci d&rsquo;utiliser le lien suivant&#160;: %s

en: Your booking has been confirmed. The details of your booking are shown below.
fr: Votre réservation a été confirmée. Les détails de votre réservation sont affichés ci-dessous.

en: Please contact us if you have any questions or concerns.
fr: Merci de nous contacter si vous avez des questions ou préoccupations.

en: We are sorry to say that your booking could not be confirmed and has been cancelled. The details of the cancelled booking can be found below.
fr: Nous sommes désolé de vous annoncer que votre réservation n&rsquo;a pu être confirmée et a été annulée. Les détails de la réservation annulée sont ci-dessous.

note: translators: 1: billing first name translators: 1: customer first name
en: Hello %s
fr: Bonjour %s

en: This booking is awaiting your approval. Please check it and inform the customer if the date is available or not.
fr: Cette réservation attend votre approbation. Merci de la vérifier et d&rsquo;informer le client si la date est disponible ou pas.

note: translators: 1: billing first and last name
en: A new booking has been made by %s. The details of this booking are as follows:
fr: Une nouvelle réservation a été faite par %s. Les détails de cette réservation sont les suivantes&#160;:

note: translators: 1: billing first and last name
en: A booking has been made by %s and is awaiting your approval. The details of this booking are as follows:
fr: Une réservation a été faite par %s et attend votre approbation. Les détails de cette réservation sont les suivantes&#160;:

note: translators: 1: a href to booking
en: You can view and edit this booking in the dashboard here: %s
fr: Vous pouvez voir et éditer cette réservation dans la tableau de bord ici&#160;: %s

en: Booking End Date
fr: Date de fin de la réservation

en: Booking Start Date
fr: Date de début de la réservation

en: The following booking has been cancelled. The details of the cancelled booking can be found below.
fr: La réservation suivante a été annulée. Les détails de la réservation annulée sont disponibles ci-dessous.

en: Choose a date above to see available times.
fr: Choisissez une date ci-dessus pour voir les heures disponibles.

en: Times are in
fr: Les heures sont en

en: End
fr: Fin

en: Year
fr: Année

en: YYYY
fr: AAAA

en: dd
fr: JJ

en: mm
fr: MM

en: Start
fr: Début

en: F j, Y
fr: j F Y

en: night | nights
fr[0]: nuit
fr[1]: nuits

en: hour | hours
fr[0]: heure
fr[1]: heures

en: week | weeks
fr[0]: semaine
fr[1]: semaines

en: month | months
fr[0]: mois
fr[1]: mois

en: Rules with lower priority numbers will override rules with a higher priority (e.g. 9 overrides 10 ). Global rules take priority over product rules which take priority over resource rules. By using priority numbers you can execute rules in different orders.
fr: Les règles avec des numéros de priorité inférieure remplaceront les règles avec une priorité supérieure (par ex. 9 remplace 10 ). Les règles globales sont prioritaires sur les règles de produit qui sont prioritaires sur les règles de ressource. En utilisant des numéros de priorité, vous pouvez exécuter des règles dans des ordres différents.

en: In Cart
fr: Dans le panier

en: Complete
fr: Terminé

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Paid
fr: Payée

en: Confirmed
fr: Confirmée

en: Pending Confirmation
fr: En attente de confirmation

en: Unpaid
fr: Non payé

en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

en: Booking Time
fr: Heure de réservation

en: Booking Date
fr: Date de réservation

en: Partially Paid
fr: Partiellement Payé

note: translators: 1: count, 2: count
en: Partially Paid <span class="count">(%s)</span> | Partially Paid <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Payé partiellement <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Payé partiellement <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Partially Paid
fr: Payé partiellement

en: Only applies to options which use quantity based prices.
fr: Ne s’applique qu’aux options qui utilisent des prix basés sur la quantité.

en: Bookings: Multiply cost by block count
fr: Réservations&#160;: multiplier le coût par le nombre de blocs

en: Bookings: Multiply cost by person count
fr: Réservations&#160;: multiplier le coût par le nombre de personnes

en: Your booking is awaiting confirmation. You will be notified by email as soon as we've confirmed availability.
fr: Votre réservation est en attente de confirmation. Vous serez notifié(e) par e-mail aussitôt que nous aurons confirmé la disponibilité.

en: Your booking has been confirmed. Thank you.
fr: Votre réservation a été confirmée. Merci.

en: This order is awaiting confirmation from the shop manager
fr: Cette commande attend la confirmation du gérant de la boutique

en: This gateway requires no configuration.
fr: Cette méthode de paiement ne requiert aucune configuration.

en: This is fictitious payment method used for bookings that requires confirmation.
fr: Ceci est une méthode de paiement fictive utilisée pour les réservations nécessitant une confirmation.

en: Request Confirmation
fr: Demander confirmation

en: Check booking availability
fr: Vérifier la disponibilité de la réservation

note: translators: %s: heading confirmation
en: This controls the main heading contained within the email notification for Pending confirmation bookings. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
fr: Ceci contrôle l&rsquo;entête principale contenue dans la notification par e-mail pour les réservations en attente de confirmation. Laisser vide pour utiliser l&rsquo;entête par défaut&#160;: <code>%s</code>.

en: Email Heading (Pending confirmation)
fr: Entête de l&rsquo;e-mail (attente de confirmation)

note: translators: %s: subject confirmation
en: This controls the email subject line for Pending confirmation bookings. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
fr: Ceci contrôle la ligne d'objet de l&rsquo;e-mail pour les réservations en attente de confirmation. Laisser vide pour utiliser le sujet par défaut&#160;: <code>%s</code>.

en: Subject (Pending confirmation)
fr: Sujet (attente de confirmation)

en: [{blogname}] A new booking for {product_title} (Order {order_number}) is awaiting your approval - {order_date}
fr: [{blogname}] Une nouvelle réservation de {product_title} (Commande {order_number}) attend votre validation - {order_date}

en: [{blogname}] New booking for {product_title} (Order {order_number}) - {order_date}
fr: [{blogname}] Nouvelle réservation pour &laquo;&#160;{product_title}&#160;&raquo; (commande {order_number}) - {order_date}

en: Confirm booking
fr: Confirmer la réservation

en: New booking
fr: Nouvelle réservation

en: New booking emails are sent to the admin when a new booking is created and paid. This email is also received when a Pending confirmation booking is created.
fr: Les e-mails de nouvelle réservation sont envoyés à l&rsquo;administrateur lorsqu&rsquo;une nouvelle réservation est créée et payée. Cet e-mail est également reçu lorsqu'une réservation en attente de confirmation est créée.

en: [{blogname}] A reminder about your booking of {product_title}
fr: [{blogname}] Un rappel concernant votre réservation pour &laquo;&#160;{product_title}&#160;&raquo;

en: Booking reminders are sent to the customer to remind them of an upcoming booking.
fr: Les rappels de réservation sont envoyés aux clients pour leur rappeler leur réservation à venir.

en: Booking Reminder
fr: Rappel de réservation

en: [{blogname}] Your booking of {product_title} has been received, and it's pending confirmation (Order {order_number}) - {order_date}
fr: [{blogname}] Votre réservation de {product_title} a été reçue et est en attente de confirmation (Commande {order_number}) - {order_date}

en: Booking pending confirmation emails are sent when the status of a booking goes to pending confirmation.
fr: Des e-mails de réservation en attente de confirmation sont envoyés lorsqu’une réservation est en attente de confirmation.

en: Booking Pending Confirmation
fr: Réservation en attente de confirmation

en: Booking notification emails are sent manually from WooCommerce > Bookings > Send Notification.
fr: Les e-mails de notification de réservation sont envoyés manuellement depuis WooCommerce > Réservations > Envoyer une notification.

en: Booking Notification
fr: Notification de réservation

en: [{blogname}] Your booking of {product_title} has been confirmed (Order {order_number}) - {order_date}
fr: [{blogname}] Votre réservation pour &laquo;&#160;{product_title}&#160;&raquo; a été confirmée (commande {order_number}) - {order_date}

en: Booking confirmed emails are sent when the status of a booking goes to confirmed.
fr: Les e-mails de confirmation de réservation sont envoyés lorsque le statut de la réservation passe à confirmé.

en: Booking Confirmed
fr: Réservation confirmée

en: [{blogname}] Your booking of {product_title} has been cancelled
fr: [{blogname}] Votre réservation pour &laquo;&#160;{product_title}&#160;&raquo; a été annulée

en: Plain text
fr: Texte simple

en: Choose which format of email to send.
fr: Choisissez le format de l&rsquo;e-mail à envoyer.

en: Email type
fr: Type d&rsquo;e-mail

note: translators: %s: heading
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
fr: Ceci contrôle l&rsquo;entête principale contenue dans la notification par e-mail. Laisser vide pour utiliser l&rsquo;entête par défaut&#160;: <code>%s</code>.

en: Email Heading
fr: Entête de l&rsquo;e-mail

note: translators: %s: subject
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
fr: Ceci contrôle la ligne d'objet de l&rsquo;e-mail. Laisser vide pour utiliser le sujet par défaut&#160;: <code>%s</code>.

note: translators: %s: admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
fr: Entrez les destinataires (séparés par une virgule) pour cet e-mail. Par défaut <code>%s</code>.

en: Recipient(s)
fr: Destinataire(s)

en: Enable this email notification
fr: Activer cette notification par e-mail

en: Enable/Disable
fr: Activer/Désactiver

en: [{blogname}] A booking of {product_title} has been cancelled
fr: [{blogname}] Une réservation de {product_title} a été annulée

en: Booking Cancelled
fr: Réservation annulée

en: Booking cancelled emails are sent when the status of a booking goes to cancelled.
fr: Les e-mails d&rsquo;annulation de réservation sont envoyés lorsque le statut de la réservation passe à annulé.

en: Admin Booking Cancelled
fr: Réservation admin annulée

en: Invalid booking person type.
fr: Type de personne réservant non valide.

note: translators: 1: person type sort order
en: Person Type #%d
fr: Type de personne #%d

en: Invalid event.
fr: Événement non valide.

[ctx: Booking date format parsed by strftime]
note: translators: Booking date format parsed by strftime
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
fr: %b %d, %Y à %I:%M %p

note: translators: %s: Booking date
en: Booking &ndash; %s
fr: Réservation &ndash; %s

en: Sorry, the selected block is not available
fr: Désolé, le bloc sélectionné n&rsquo;est pas disponible

note: translators: 1: person name 2: minimum persons
en: The minimum %1$s per group is %2$d
fr: Le minimum %1$s par groupe est %2$d

note: translators: 1: person name 2: maximum persons
en: The maximum %1$s per group is %2$d
fr: Le maximum %1$s par groupe est %2$d

note: translators: 1: minimum persons
en: The minimum persons per group is %d
fr: Le nombre minimum de personnes par groupe est de %d

note: translators: 1: maximum persons
en: The maximum persons per group is %d
fr: Le nombre maximum de personnes par groupe est de %d

en: Sorry, bookings cannot start on this day.
fr: Désolé, les réservations ne peuvent pas commencer ce jour-là.

note: translators: 1: maximum date
en: The latest booking possible is currently %s.
fr: La dernière réservation possible est actuellement %s.

note: translators: 1: minimum date
en: The earliest booking possible is currently %s.
fr: La première réservation possible est actuellement %s.

en: You must choose a future date and time.
fr: Vous devez choisir une date et une heure dans le futur.

en: Time is required - please choose one above
fr: L&rsquo;heure est requise - merci d&rsquo;en choisir une ci-dessus

en: Date is required - please choose one above
fr: La date est requise - merci d&rsquo;en choisir une ci-dessus

en: Duration is required - please enter a duration greater than zero
fr: La durée est obligatoire. Veuillez saisir une durée supérieure à zéro

en: Please choose a resource type
fr: Merci de choisir un type de ressource

en: This block cannot be booked.
fr: Ce bloc ne peut pas être réservé.

note: translators: 1: available quantity 2: booking block date
en: There is a maximum of %1$d place remaining on %2$s | There are a maximum of %1$d places remaining on %2$s
fr[0]: Il reste %1$d place maximum le %2$s
fr[1]: Il reste %1$d places maximum le %2$s

note: translators: 1: available quantity
en: There is a maximum of %d place remaining | There are a maximum of %d places remaining
fr[0]: Il reste %d place maximum
fr[1]: Il reste %d places maximum

en: Free
fr: Gratuit

note: translators: 1: display price
en: From: %s
fr: De : %s

en: Book now
fr: Réserver

en: Check Availability
fr: Vérifier la disponibilité

[ctx: Guest string with name from booking order in brackets]
note: translators: 1: guest name
en: %s (Guest)
fr: %s (Invité)

note: translators: 1: booking id 2: old status 3: new status
en: Booking #%1$d status changed from "%2$s" to "%3$s"
fr: L’état de la réservation n° %1$d est passé de « %2$s » à « %3$s »

en: Was In Cart
fr: Était dans le panier

en: Invalid product.
fr: Produit invalide.

en: Product
fr: Produit

en: Invalid data store.
fr: Données boutique non valide.

en: You cannot trash/delete a resource that has Bookings associated with it.
fr: Vous ne pouvez pas déplacer vers la corbeille/supprimer une ressource à laquelle Bookings est associé.

en: Please visit our Bookings FAQs for more information
fr: Visitez notre FAQ sur Bookings pour plus d’informations

en: You cannot trash/delete a bookable product that has Bookings associated with it.
fr: Vous ne pouvez pas déplacer vers la corbeille/supprimer un produit réservable auquel Bookings est associé.

note: translators: 1: URL to Firstday settings 2: first day of week
en: Set start day from <a href="%1$s">WordPress settings</a> (%2$s)
fr: Définir le jour de début dans les <a href="%1$s">réglages de WordPress</a> (%2$s)

en: Set start day from visitor's locale
fr: Définir le jour de début dans la langue du visiteur

en: Calendar start day
fr: Jour de début du calendrier

en: Whether to display the current timezone on the calendar frontend
fr: Afficher ou non le fuseau horaire actuel sur l’interface du calendrier

en: Display a timezone
fr: Afficher un fuseau horaire

note: translators: 1: URL to Timezone String settings
en: <div>Due to the sites current UTC offset selection the timezone above is displaying an estimation.</div><div>To ensure accurate timezone setups, select a location based timezone in the <a href="%1$s">WordPress settings</a>.</div>
fr: <div>En raison de la sélection de décalage UTC actuelle du site, le fuseau horaire ci-dessus affiche une estimation.</div><div>Pour garantir la précision des configurations de fuseau horaire, sélectionnez un fuseau horaire basé sur l’emplacement dans les <a href="%1$s">réglages de WordPress</a>.</div>

note: translators: 1: URL to Timezone String settings 2: server timezone
en: Display your local time from <a href="%1$s">WordPress settings</a> (%2$s)
fr: Afficher votre heure locale à partir des <a href="%1$s">réglages de WordPress</a> (%2$s)

en: Display visitor's local time
fr: Afficher l’heure locale du visiteur

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Schedule Bookings events, such as reminder emails and auto-completions of bookings, using your site’s configured timezone.
fr: Planifiez des événements Bookings, comme des e-mails de rappel et le renseignement automatique des réservations, à l’aide du fuseau horaire configuré de votre site.

en: Enable Bookings Timezone Calculation
fr: Activer le calcul du fuseau horaire de Bookings

note: translators: 1: count, 2: count
en: In Cart <span class="count">(%s)</span> | In Cart <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Dans le panier <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Dans le panier <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: In Cart
fr: Dans le panier

note: translators: 1: count, 2: count
en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Annulée <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Annulées <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Cancelled
fr: Annulée

note: translators: 1: count, 2: count
en: Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: En attente de confirmation <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: En attente de confirmation <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Pending Confirmation
fr: En attente de confirmation

note: translators: 1: count, 2: count
en: Un-paid <span class="count">(%s)</span> | Un-paid <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Impayé <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Impayés <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Un-paid
fr: Impayé

note: translators: 1: count, 2: count
en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Confirmé <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Confirmés <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Confirmed
fr: Confirmée

note: translators: 1: count, 2: count
en: Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Payée &amp; confirmée <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Payées &amp; confirmées <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Paid &amp; Confirmed
fr: Payée &amp; confirmée

note: translators: 1: count, 2: count
en: Complete <span class="count">(%s)</span> | Complete <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Achevée <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Achevées <span class="count">(%s)</span>

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Complete
fr: Achevée

en: This is where bookings are stored.
fr: C&rsquo;est ici que les réservations sont stockées.

en: All Bookings
fr: Toutes les réservations

[ctx: Admin menu name]
en: Bookings
fr: Réservations

en: Parent Bookings
fr: Réservations parentes

en: No Bookings found in trash
fr: Aucune réservation trouvée dans la corbeille.

en: No Bookings found
fr: Aucune réservation trouvée.

en: Search Bookings
fr: Chercher dans les réservations

en: View Booking
fr: Afficher la réservation

en: New Booking
fr: Nouvelle réservation

en: Edit Booking
fr: Modifier la réservation

en: Add New Booking
fr: Ajouter une nouvelle réservation

en: Bookable resources are bookable within a bookings product.
fr: Les ressources réservables sont réservables dans un produit réservable.

[ctx: Admin menu name]
en: Resources
fr: Ressources

en: Parent Resources
fr: Ressources parentes

en: No Resource found in trash
fr: Aucune ressource trouvée dans la corbeille.

en: No Resource found
fr: Aucune ressource trouvée.

en: Search Resource
fr: Chercher dans les ressources

en: View Resource
fr: Afficher la ressource

en: New Resource
fr: Nouvelle ressource

en: Edit Resource
fr: Modifier la ressource

en: Add New Resource
fr: Ajouter une nouvelle ressource

en: Add Resource
fr: Ajouter

en: Bookable resource
fr: Ressource réservable

en: Bookable resources
fr: Ressources réservables

en: Person Type
fr: Type de personne

en: Booking description:
fr: Description de la réservation&#160;:

note: translators: 1: site name
en: Bookings from %s
fr: Réservations de %s

en: Booking
fr: Réservation

note: translators: %s URL to edit booking
en: NOTE: this event cannot be edited in Google Calendar. If you need to make changes, <a href="%s" target="_blank">please edit this booking in WooCommerce</a>.
fr: REMARQUE : cet événement ne peut pas être modifié dans Google Agenda. Si vous devez apporter des modifications, <a href="%s" target="_blank">modifiez cette réservation dans WooCommerce</a>.

en: Booking Type
fr: Type de réservation

en: Booking ID
fr: Identifiant de la réservation

en: Failed to connect to your account, please try again, if the problem persists, turn on Debug Log option and see what is happening.
fr: Échec de connexion à votre compte, merci de retenter. Si le problème persiste, activez le journal de débogage et observez ce qui se passe.

en: Account connected successfully!
fr: Compte connecté avec succès&#160;!

en: Permission denied!
fr: Permission refusée&#160;!

en: Account not properly connected, reset successfully!
fr: Compte pas correctement connecté, réinitialisation réussie !

en: Failed to disconnect to your account, please try again, if the problem persists, turn on Debug Log option and see what is happening.
fr: Échec de déconnexion à votre compte, merci de retenter. Si le problème persiste, activez le journal de débogage et observez ce qui se passe.

en: Account disconnected successfully!
fr: Compte déconnecté avec succès&#160;!

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Successfully authenticated.
fr: Authentifié avec succès

en: Connect with Google
fr: Se connecter avec Google

en: Select a calendar from the list
fr: Sélectionner un calendrier dans la liste

note: translators: 1: log file path
en: Log Google Calendar events, such as API requests, inside %s
fr: Enregistrer les événements Google Agenda, comme des demandes API, dans %s

en: Enable logging
fr: Activer la journalisation

en: Debug Log
fr: Journal de débogage

en: Manage the sync flow between your Store calendar and Google calendar.
fr: Gérez le flux de synchronisation entre le calendrier de votre boutique et l’agenda Google.

en: Sync one way - from Store to Google
fr: Synchronisation unidirectionnelle : de la boutique vers Google

en: Sync both ways - between Store and Google
fr: Synchronisation bidirectionnelle : entre la boutique et Google

en: Sync Preference
fr: Préférence de synchronisation

en: Authorization
fr: Autorisation

en: Google Calendar
fr: Calendrier Google

en: Settings saved.
fr: Options enregistrées.

en: WooCommerce Bookings Data Erased.
fr: Données de WooCommerce Bookings effacées.

en: Booked order ID
fr: ID de commande réservée

en: Booking end
fr: Fin de la réservation

en: Booking start
fr: Début de la réservation

en: Booking Number
fr: Numéro de réservation

note: translators: %s: documentation link
en: By using this extension, you may be storing personal data or sharing data with an external service. <a href="%s" target="_blank">Learn more about how this works, including what you may want to include in your privacy policy.</a>
fr: En utilisant cette extension, il est possible que vous stockiez des données personnelles ou que vous partagiez des données avec un service externe. <a href="%s" target="_blank">Découvrez comment cela fonctionne, notamment ce que vous pouvez inclure dans votre politique de confidentialité.</a>

en: WooCommerce Bookings Data
fr: Données de WooCommerce Bookings

en: Past Bookings
fr: Réservations passées

en: Upcoming Bookings
fr: Réservations à venir

en: Today's Bookings
fr: Réservations du jour

en: All bookings start and end times except where stated differently are displayed in the following timezone:
fr: Les heures de début et de fin de toutes les réservations, sauf indication contraire, sont affichées dans le fuseau horaire suivant :

en: Bookings
fr: Réservations

en: Invalid booking.
fr: Réservation invalide.

en: Your booking can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
fr: Votre réservation ne peut plus être annulée. Merci de nous contacter si vous avez besoin d&rsquo;assistance.

en: Your booking was cancelled.
fr: Votre réservation a été annulée.

en: Booking Person Discount (Amount Off Per Person)
fr: Remise pour la personne réservant (montant de la remise par personne)

en: A booking that requires confirmation has been removed from your cart. It is not possible to complete the purchased along with a booking that doesn't require confirmation.
fr: Une réservation qui nécessite confirmation a été retirée de votre panier. Il n&rsquo;est pas possible de l&rsquo;achever aux côtés d&rsquo;une réservation qui ne nécessite pas de confirmation.

note: translators: Admin notice with list of titles and links to bookable products removed from cart.
en: Bookings for %s have been removed from your cart due to inactivity.
fr: Les réservations pour %s ont été supprimées de votre panier en raison d’une inactivité.

note: translators: Admin notice with title and link to bookable product removed from cart.
en: A booking for %s has been removed from your cart due to inactivity.
fr: Une réservation pour %s a été retirée de votre panier pour cause d&rsquo;inactivité.

en: End time
fr: Heure de fin

en: Ends
fr: Se termine

note: translators: %d: booking duration in hours
en: %d Hour | %d Hours
fr[0]: %d Heure
fr[1]: %d Heures

note: translators: 1: quantity available
en: %d left | %d left
fr[0]: %d restant
fr[1]: %d restants

en: Start time
fr: Heure de début :

en: Starts
fr: Commence

note: translators: 1: block cost 2: duration unit
en: +%1$1s per %2$2s
fr: +%1$1s par %2$2s

en: day | days
fr[0]: jour
fr[1]: jours

en: block | blocks
fr[0]: bloc
fr[1]: blocs

note: translators: %s: product duration in hours
en: &times; %s hours
fr: &times; %s heures

en: Night(s)
fr: Nuit(s)

note: translators: %s: product duration in nights
en: &times; %s nights
fr: &times; %s nuits

note: translators: %s product duration in days
en: &times; %s days
fr: &times; %s jours

note: translators: %s: product duration in weeks
en: &times; %s weeks
fr: &times; %s semaines

note: translators: %s: product duration in months
en: &times; %s Months
fr: &times; %s mois

en: Store server time:
fr: Heure du serveur de la boutique :

en: To clear selection, pick a new start date
fr: Pour effacer la sélection, choisir une nouvelle date de début

en: Please select the options for your booking and make sure duration rules apply.
fr: Sélectionnez les options de votre réservation et vérifiez que les règles de durée s’appliquent.

en: Choose an End Date
fr: Choisissez une date de fin

en: Choose a Start Date
fr: Choisissez une date de début

en: This date is available
fr: Cette date est disponible

en: This date is partially booked - but bookings still remain
fr: Cette date est partiellement réservée, mais il reste des réservations

en: This date is fully booked and unavailable
fr: Cette date est complètement réservée et indisponible

en: This date is unavailable
fr: Cette date n&rsquo;est pas disponible

en: Previous
fr: Précédent

en: Close
fr: Fermer

note: translators: 1: Text to insert into label string
en: Start %s
fr: Début %s

en: Sorting order.
fr: Ordre de tri.

en: Quantity of resource.
fr: Quantité de ressources.

en: ID of parent bookable product.
fr: ID de produit réservable parent.

en: Name of resource.
fr: Nom de la ressource.

en: Cost per block of resource.
fr: Coût par bloc de ressource.

en: Base cost for resource.
fr: Coût de base de la ressource.

en: To date for availability range.
fr: Date de fin de la plage de disponibilité.

en: From date for availability range.
fr: Date de début de la plage de disponibilité.

en: To time for availability range.
fr: Heure de fin de la plage de disponibilité.

en: From time for availability range.
fr: Heure de début de la plage de disponibilité.

en: Priority for how availability rule is applied.
fr: Priorité du mode d’application de la règle de disponibilité.

en: Whether or not the resource is bookable during the time range.
fr: Si la ressource est réservable pendant la période ou non.

en: Availability date/time range type string.
fr: Chaîne de type plage de dates/période de disponibilité.

en: Booking can be cancelled by customer.
fr: La réservation peut être annulée par le client.

en: Days days of week bookings cannot start. Array of numeric day indexes with 0 being Sunday.
fr: Jours où les réservations en semaine ne peuvent pas commencer. Tableau d’index numériques des jours avec 0 étant dimanche.

en: Booking require confirmation.
fr: La réservation nécessite une confirmation.

en: Max bookings per block.
fr: Max réservations par bloc

en: Base cost.
fr: Coût fixe

en: How the base cost should be modified.
fr: Comment le coût de base doit être modifié.

en: Block cost.
fr: Coût d&rsquo;un bloc

en: How the block cost should be modified.
fr: Comment le coût de bloc doit être modifié.

en: Date range type.
fr: Type de plage de dates.

en: Pricing rules.
fr: Règles de prix.

en: Min persons which can be booked per booking.
fr: Personnes min. pouvant être réservées par réservation.

en: Max persons which can be booked per booking.
fr: Personnes max. pouvant être réservées par réservation.

en: Min duration of units a booking can be.
fr: Durée min. d’unités pour une réservation.

en: Max duration of units a booking can be.
fr: Durée max. d’unités pour une réservation.

en: Units for min_date_value.
fr: Unités pour valeur_date_min.

en: Min amount af min_date_units into the future a block is bookable.
fr: Quantité min. de unités_date_min dans le futur, un bloc peut être réservé.

en: Min date value combined with min date unit.
fr: Valeur de date min. combinée avec unité de date min.

en: Units for max_date_value.
fr: Unités pour valeur_date_max.

en: Max amount af max_date_units into the future a block is bookable.
fr: Quantité max. de unités_date_max dans le futur, un bloc peut être réservé.

en: Max date value combined with max date unit.
fr: Valeur de date max. combinée avec unité de date max.

en: Product has restricted days.
fr: Le produit a des jours limités.

en: Product has resources defined.
fr: Le produit a des ressources définies.

en: Product has persons defined.
fr: Le produit a des personnes définies.

en: Product has different types of persons.
fr: Le produit a différents types de personnes.

en: Each person counts as a booking.
fr: Chaque personne compte comme une réservation.

en: Will multiply cost by number of persons.
fr: Multipliera le coût par le nombre de personnes.

en: Time of day first block starts.
fr: Heure de début du premier bloc.

en: Customer can pick a range of days on calendar.
fr: Le client peut choisir une plage de jours sur le calendrier.

en: Size in duration units of each block.
fr: Taille en unités de durée de chaque bloc.

en: Unit duration is defined in.
fr: Unité dans laquelle la durée est définie.

en: How duration is defined.
fr: Comment la durée est définie.

en: Product cost displayed.
fr: Coût du produit affiché.

en: If 'available' product is bookable unless made unbookable by availability rules.
fr: Si « disponible », le produit est réservable sauf s’il est rendu non réservable par des règles de disponibilité.

en: Product cost.
fr: Coût du produit.

en: If true only the first block in checked for availability.
fr: Si vrai, seule la disponibilité du premier bloc est vérifiée.

en: How many limit units in advance users are allowed to cancel bookings.
fr: Nombre d’unités de limite à l’avance autorisées pour les utilisateurs afin d’annuler des réservations.

en: The unit limit is defined in. Valid values are 'month', 'day', 'hour', and 'minute'.
fr: Unité dans laquelle la limite est définie. Les valeurs valides sont « mois », « jour », « heure » et « minute ».

en: How the calendar will display on the product page. Valid values are 'always_visible' or ''.
fr: Mode d’affichage du calendrier sur la page produit. Les valeurs valides sont « toujours_visible » ou «  ».

en: Required buffer Period between bookings.
fr: Période tampon obligatoire entre les réservations.

en: Base cost of each block.
fr: Coût de base de chaque bloc.

en: Priority of rule.
fr: Priorité de règle.

en: Rule marks things as bookable or not, 'yes' or 'no'.
fr: La règle marque les éléments comme étant réservables ou non, « oui » ou « non ».

en: Ending day if 'to' is a time.
fr: Jour de fin si « à » est une heure.

en: Starting day if 'from' is a time.,
fr: Jour de début si « de » est une heure.

en: Ending month/day/week inclusive.
fr: Mois/jour/semaine de fin inclus.

en: Starting month/day/week inclusive.
fr: Mois/jour/semaine de début inclus.

en: Availability type.
fr: Type de disponibilité.

en: Availability rules defined on product level.
fr: Règles de disponibilité définies au niveau produit.

en: Apply adjacent buffers.
fr: Appliquer des tampons adjacents.

en: Limit result set to products assigned a specific resource ID.
fr: Limiter le jeu de résultats aux produits affectés à un ID de ressource spécifique.

en: Not a bookable product
fr: Pas un produit réservable

en: Whether to bypass trash and force deletion.
fr: Si la corbeille doit être contournée et la suppression forcée.

en: Unique identifier for the resource.
fr: Identifiant unique pour la ressource.

en: Sorry, you are not allowed to access this tab.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation d’accéder à cet onglet.

note: translators: %s: file extension
en: Attach %s file
fr: Attacher un fichier %s

en: Attachment
fr: Attachement

en: The following tags can be inserted in your message/subject and will be replaced dynamically
fr: Les balises suivantes peuvent être insérées dans votre message/sujet et seront remplacées dynamiquement

en: The message you wish to send
fr: Le message que vous souhaitez envoyer

en: Email subject
fr: Sujet de l&rsquo;e-mail

en: Subject
fr: Objet

en: Select a booking product...
fr: Sélectionnez un produit réservable...

en: Booking Product
fr: Produit réservable

note: translators: 1: starting strong tag 2: closing strong tag 3: starting a href tag 4: closing a href tag
en: You may send an email notification to all customers who have a %1$sfuture%2$s booking for a particular product. This will use the default template specified under %3$sWooCommerce > Settings > Emails%4$s.
fr: Vous pouvez envoyer une notification par e-mail à tous les clients qui ont une réservation %1$sfuture%2$s pour un produit particulier. Cela utilisera le modèle par défaut spécifié dans %3$sWooCommerce > Réglages > E-mails%4$s.

en: Next
fr: Suivant

en: Don't create an order for this booking.
fr: Ne pas créer de commande pour cette réservation.

en: Assign this booking to an existing order with this ID:
fr: Assigner cette réservation à une commande existante avec cet identifiant&#160;:

en: Create a new corresponding order for this new booking. Please note - the booking will not be active until the order is processed/completed.
fr: Créer une nouvelle commande associée à cette nouvelle réservation. Nota&#160;: la réservation ne sera pas active tant que la commande n&rsquo;est pas traitée/achevée.

en: Create Order
fr: Créer la commande

en: Select a bookable product...
fr: Sélectionner un produit réservable...

en: Bookable Product
fr: Produit réservable

en: You can create a new booking for a customer here. This form will create a booking for the user, and optionally an associated order. Created orders will be marked as pending payment.
fr: Vous pouvez créer une nouvelle réservation pour un client ici. Ce formulaire créé une réservation pour la personne, et optionnellement une commande associée. Les commandes associées seront marquées en attente de paiement.

en: Booking Data
fr: Données de réservation

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Past availability are hidden from this list.
fr: Les disponibilités passées sont masquées dans cette liste.

en: Title
fr: Titre

en: This section will set the availability of your store (ie Open and closed hours). All bookable products will adopt your store's availability.
fr: Cette section définira la disponibilité de votre boutique (c.-à-d. heures d’ouverture et de fermeture). Tous les produits réservables adopteront la disponibilité de votre boutique.

en: Settings saved
fr: Options enregistrées.

note: translators: %s: Additional note added to a booking.
en: Note: %s
fr: Remarque : %s

en: Resources:
fr: Ressources :

en: Day
fr: Jour

en: Month
fr: Mois

en: Schedule
fr: Planifier

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: All Resources
fr: Toutes les ressources

en: All Products
fr: Tous les produits

en: Filter By
fr: Filtrer par

en: Manage Resources
fr: Gérer les ressources

en: New resource
fr: Nouvelle ressource

en: Add/link Resource
fr: Ajouter/Lier une ressource

en: Resources are used if you have multiple bookable items, e.g. room types, instructors or ticket types. Availability for resources is global across all bookable products.
fr: Les ressources sont utilisées si vous avez plusieurs items réservables, comme des types de chambre, des instructeurs ou des types de ticket. La disponibilité des ressources est globale pour tous les produits réservables.

en: Customer selected resources allow customers to choose one from the booking form.
fr: Les ressources de client sélectionnées permettent aux clients d&rsquo;en choisir une dans le formulaire de réservation.

en: Automatically assigned
fr: Assigné automatiquement

en: Customer selected
fr: Client sélectionné

en: Resources are...
fr: Les ressources sont...

en: The label shown on the frontend if the resource is customer defined.
fr: L&rsquo;étiquette affichée sur le site si la ressource est définie par le client.

en: Label
fr: Libellé

en: Edit resource
fr: Éditer la ressource

en: Remove
fr: Retirer

en: All matching rules will be applied to the booking.
fr: Toutes les règles de correspondance seront appliquées à la réservation.

en: Enter a cost for this rule. Applied to each booking block.
fr: Entrez un coût pour cette règle. Appliqué à chaque bloc de réservation.

en: Enter a cost for this rule. Applied to the booking as a whole.
fr: Entrez un coût pour cette règle. Appliqué à la réservation dans son ensemble.

en: The cost is displayed to the user on the frontend. Leave blank to have it calculated for you. If a booking has varying costs, this will be prefixed with the word "from:".
fr: Ce coût est affiché aux visiteurs du site. Laisser vide pour qu'il soit calculé automatiquement. Si une réservation a un prix variable, il sera préfixé de &laquo;&#160;de&#160;:&#160;&raquo;.

en: Display cost
fr: Coût affiché

en: This is the cost per block booked. All other costs (for resources and persons) are added to this.
fr: Ceci est le coût par bloc de réservation. Tous les autres prix ( pour les ressources ou les personnes) sont ajoutés à celui-ci.

en: Block cost
fr: Coût d&rsquo;un bloc

en: One-off cost for the booking as a whole.
fr: Coûts ponctuels pour la réservation dans son ensemble.

en: Base cost
fr: Coût fixe

en: Date Range with time
fr: Plage de dates avec heure

en: Block count
fr: Nombre de blocs

en: Person count
fr: Nombre de personnes

en: Time Range
fr: Période de temps

en: Add Person Type
fr: Ajouter un type de personne

en: Expand all
fr: Tout déplier

en: Close all
fr: Tout fermer

en: Person types
fr: Types de personne

en: Person types allow you to offer different booking costs for different types of individuals, for example, adults and children.
fr: Les types de personnes permettent d&rsquo;avoir plusieurs tarifs selon le type d&rsquo;individus. Par exemple, adultes et enfants.

en: Enable person types
fr: Activer les types de personnes

en: Enable this to count each person as a booking until the max bookings per block (in availability) is reached.
fr: Activez ceci pour comptabiliser chaque personne comme une réservation jusqu'à ce que le nombre maximum de réservations par bloc (en disponibilité) soit atteint.

en: Count persons as bookings
fr: Compter les personnes comme des réservations

en: Enable this to multiply the entire cost of the booking (block and base costs) by the person count.
fr: Activer ceci pour multiplier le coût total de la réservation (coût du bloc et fixe) par le nombre de personnes.

en: Multiply all costs by person count
fr: Multiplier tous les coûts par le nombre de personnes

en: The maximum number of persons per booking.
fr: Le nombre maximum de personnes par réservation.

en: Max persons
fr: Max personnes

en: The minimum number of persons per booking.
fr: Le nombre minimum de personnes par réservation.

en: Min persons
fr: Min personnes

en: Block Cost
fr: Coût d&rsquo;un bloc

en: Base Cost
fr: Coût fixe

en: Person Type Name
fr: Nom du type de personne

en: Click to toggle
fr: Cliquer pour inverser.

en: Unlink
fr: Supprimer le lien

en: before the start date.
fr: avant la date de début.

en: Booking can be cancelled until
fr: La réservation peut être annulée jusqu&rsquo;à

en: Check this box if the booking can be cancelled by the customer after it has been purchased. A refund will not be sent automatically.
fr: Cochez ceci si la réservation peut être annulée par le client après l&rsquo;achat. Un remboursement ne sera pas envoyé automatiquement.

en: Can be cancelled?
fr: Peut être annulée&#160;?

en: Check this box if the booking requires admin approval/confirmation. Payment will not be taken during checkout.
fr: Cochez ceci si la réservation requiert l&rsquo;approbation/confirmation de l&rsquo;administrateur. Aucun paiement ne sera effectué durant la commande.

en: Requires confirmation?
fr: Confirmation requise&#160;?

en: Calendar always visible
fr: Calendrier toujours visible

en: Display calendar on click
fr: Afficher le calendrier au clic

en: Choose how the calendar is displayed on the booking form.
fr: Choisissez comment le calendrier est affiché dans le formulaire de réservation.

en: Calendar display mode
fr: Mode d&rsquo;affichage du calendrier

en: Lets the user select a start and end date on the calendar - duration will be calculated automatically.
fr: Laisser l&rsquo;utilisateur sélectionner une date de début et de fin sur le calendrier - la durée sera calculée automatiquement.

en: Enable Calendar Range Picker?
fr: Activer le sélecteur de durée du calendrier&#160;?

en: The maximum allowed duration the user can input.
fr: La durée maximale autorisée que l&rsquo;utilisateur peut entrer.

en: Maximum duration
fr: Durée maximale

en: The minimum allowed duration the user can input.
fr: La durée minimale autorisée que l&rsquo;utilisateur peut entrer.

en: Minimum duration
fr: Durée minimale

en: Customer defined blocks of
fr: Blocs définis par le client de

en: Fixed blocks of
fr: Blocs fixes de

en: Booking duration
fr: Durée de chaque réservation

en: Restrict the days of the week that are able to be selected on the calendar; this will not affect your availability. For more information on restricting start and end days you can
fr: Limiter les jours de la semaine pouvant être sélectionnés sur le calendrier ; cela n’affectera pas votre disponibilité. Pour plus d’informations sur la limitation des jours de début et de fin, vous pouvez

en: Restrict selectable days?
fr: Limiter les jours sélectionnables ?

en: view our documentation here.
fr: voir notre documentation ici.

en: First block starts at...
fr: Le premier bloc commence à...

en: This option affects how bookings are checked for availability.
fr: Cette option affecte la vérification de disponibilité des réservations.

en: The starting block only
fr: Le bloc de début seulement

en: All blocks being booked
fr: Tous les blocs réservés

en: Check rules against...
fr: Vérifier les règles avec...

en: This option affects how you use the rules below.
fr: Cette option affecte votre utilisation des règles ci-dessous.

en: not-available by default
fr: indisponibles par défaut

en: available by default
fr: disponibles par défaut

en: All dates are...
fr: Toutes les dates sont...

en: By default buffer period applies forward into the future of a booking. Enabling this option will apply adjacently (before and after Bookings).
fr: Par défaut, la période tampon s’applique dans le futur d’une réservation. L’activation de cette option s’appliquera de manière adjacente (avant et après les réservations).

en: Adjacent Buffering?
fr: Mise en tampon adjacente ?

en: between bookings
fr: entre les réservations

en: Require a buffer period of
fr: Nécessite une période tampon de

en: Maximum block bookable
fr: Maximum réservable pour le bloc

en: into the future
fr: dans le futur

en: Hour(s)
fr: Heure(s)

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Week(s)
fr: Semaine(s)

en: Month(s)
fr: Mois

en: Minimum block bookable
fr: Minimum réservable pour le bloc

en: The maximum bookings allowed for each block. Can be overridden at resource level.
fr: Le maximum de réservations autorisées pour chaque bloc. Peut être substitué au niveau ressource.

en: Max bookings per block
fr: Max réservations par bloc

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Invalid recurring rule
fr: Règle récurrente non valide

en: , except
fr: , sauf

en: Repeating
fr: Répétition

en: to
fr: pour

en: Date Range with recurring time
fr: Plage de dates avec heure récurrente

en: Time Range (all week)
fr: Période d&rsquo;heures (toute la semaine)

en: Time Ranges
fr: Périodes d&rsquo;heures

en: Range of days
fr: Période de jours

en: Range of weeks
fr: Période de semaines

en: Range of months
fr: Période de mois

en: Date range with time
fr: Plage de dates avec heure

en: Date range
fr: Plage de dates

en: Google Event
fr: Événement Google

en: Google Recurring Event
fr: Événement récurrent Google

note: translators: 1: week number
en: Week %s
fr: Semaine %s

en: Sunday
fr: dimanche

en: Saturday
fr: samedi

en: Friday
fr: vendredi

en: Thursday
fr: jeudi

en: Wednesday
fr: mercredi

en: Tuesday
fr: mardi

en: Monday
fr: lundi

en: December
fr: décembre

en: November
fr: novembre

en: October
fr: octobre

en: September
fr: septembre

en: August
fr: août

en: July
fr: juillet

en: June
fr: juin

en: May
fr: mai

en: April
fr: avril

en: March
fr: mars

en: February
fr: février

en: January
fr: janvier

en: Classic Mode
fr: Mode classique

en: Calendar Mode
fr: Mode calendrier

note: translators: %s: Number of posts that have expired
en: Removed %s expired In Cart booking(s).
fr: %s réservation(s) expirée(s) dans le panier supprimée(s).

en: Save/update the booking
fr: Enregistrer/Mettre à jour la réservation

en: Save Booking
fr: Enregistrer la réservation

en: Move to trash
fr: Placer dans la Corbeille

en: Booking actions
fr: Actions de réservation

note: translators: 0: number of bookings that require confirmation, 1: number of bookings that require confirmation
en: <strong>%s booking(s)</strong> require confirmation | <strong>%s booking(s)</strong> require confirmation
fr[0]: <strong>%s réservation(s)</strong> nécessite(nt) une confirmation
fr[1]: <strong>%s réservation(s)</strong> nécessite(nt) une confirmation

note: translators: 0: number of bookings, 1: number of bookings
en: <strong>%s booking(s)</strong> new bookings this month | <strong>%s booking(s)</strong> new bookings this month
fr[0]: <strong>%s réservation(s)</strong> nouvelles réservations du mois
fr[1]: <strong>%s réservation(s)</strong> nouvelles réservations du mois

en: User_can_cancel
fr: Utilisateur_peut_annuler

en: Restricted_days
fr: Jours_limités

en: Resources_assignment
fr: Affectation_ressources

en: Resource_ids
fr: ID_ressource

en: Resource_block_costs
fr: Coûts_bloc_ressource

en: Resource_base_costs
fr: Coûts_base_ressource

en: Resource_label
fr: Nom_ressource

en: Requires_confirmation
fr: Nécessite_confirmation

en: Qty
fr: Qté

en: Pricing
fr: Tarification

en: Person_types
fr: Types_personne

en: Min_persons
fr: Personnes_min

en: Min_duration
fr: Durée_min

en: Min_date_value
fr: Valeur_date_min

en: Min_date_unit
fr: Unité_date_min

en: Max_persons
fr: Personnes_max

en: Max_duration
fr: Durée_max

en: Max_date_value
fr: Valeur_date_max

en: Max_date_unit
fr: Unité_date_max

en: Has_restricted_days
fr: A_jours_limités

en: Has_resources
fr: A_ressources

en: Has_persons
fr: A_personnes

en: Has_person_types
fr: A_types_personnes

en: Has_person_qty_multiplier
fr: A_multiplicateur_qté_personne

en: Has_person_cost_multiplier
fr: A_multiplicateur_coût_personne

en: First_block_time
fr: Heure_premier_bloc

en: Enable_range_picker
fr: Activer_sélecteur_plage

en: Duration
fr: Durée

en: Duration_unit
fr: Unité_durée

en: Duration_type
fr: Type_durée

en: Display_cost
fr: Afficher_coût

en: Default_date_availability
fr: Disponibilité_date_défaut

en: Cost
fr: Coût

en: Check_start_block_only
fr: Vérifier_bloc_début_uniquement

en: Cancel_limit
fr: Annuler_limite

en: Cancel_limit_unit
fr: Annuler_unité_limite

en: Calendar_display_mode
fr: Mode_affichage_calendrier

en: Buffer_period
fr: Période_tampon

en: Block_cost
fr: Coût_bloc

en: Apply_adjacent_buffer
fr: Appliquer_tampon_adjacent

en: Calendar Connection
fr: Connexion au calendrier

en: Timezones
fr: Fuseaux horaires

en: Store Availability
fr: Disponibilité de la boutique

en: Notification sent successfully
fr: Notification envoyée avec succès

en: Please enter a subject
fr: Merci d&rsquo;entrer un sujet

en: Please enter a message
fr: Merci d&rsquo;entrer un message

en: Please choose a product
fr: Merci de choisir un produit

en: Settings
fr: Paramètres

en: Send Notification
fr: Envoyer une notification

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Add Booking
fr: Ajouter

en: Add a bookable product
fr: Ajouter un produit réservable

en: Set my availability
fr: Définir ma disponibilité

en: To get set up, you'll need to set your availability or add a bookable product.
fr: Pour commencer, vous devrez définir votre disponibilité ou ajouter un produit réservable.

en: You're almost ready to take bookings!
fr: Vous êtes presque prêt à prendre des réservations !

en: End time (local timezone):
fr: Heure de fin (fuseau horaire local) :

en: Start time (local timezone):
fr: Heure de début (fuseau horaire local) :

en: End time:
fr: Heure de fin :

en: Start time:
fr: Heure de début :

en: Check this box if the booking is for all day.
fr: Cochez ceci si la réservation est pour toute la journée.

en: All day booking:
fr: Réservation de la journée complète :

en: End date:
fr: Date de fin&nbsp;:

en: Start date:
fr: Date de début&nbsp;:

en: Booking date &amp; time
fr: Date et heure de la réservation

en: Parent booking ID:
fr: ID de la réservation parente :

en: Booked product:
fr: Produit réservé :

en: Booking specification
fr: Spécifications de la réservation

note: translators: 1: full name 2: user id 3: email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
fr: %1$s (n°%2$s – %3$s)

[ctx: Admin booking guest placeholder]
note: translators: 1: guest name
en: Guest (%s)
fr: Invité (%s)

en: Guest
fr: Invité

en: Customer:
fr: Client&#160;:

en: Booking status:
fr: Statut de la réservation&#160;:

en: Date created:
fr: Date créée&#160;:

en: Order ID:
fr: ID de commande&#160;:

en: General details
fr: Détails génériques

note: translators: 1: bookings addon title
en: Booking type: %s
fr: Type de réservation: %s

note: translators: 1: href to order id
en: Linked to order %s.
fr: Lié à la commande %s.

note: translators: 1: booking id
en: Booking #%s details
fr: Détails de la réservation n° %s

note: translators: 1: product type
en: This booking is missing a required add-on (product type: %s). Some information is shown below but might be incomplete. Please install the missing add-on through the plugins screen.
fr: Il manque un module obligatoire à cette réservation (type de produit : %s). Certaines informations sont indiquées ci-dessous, mais peuvent être incomplètes. Veuillez installer le module manquant via l’écran des extensions.

en: It appears the booking product associated with this booking has been removed.
fr: Il semble que le produit de réservation associé à cette réservation a été supprimé.

note: translators: 1: maximum bookable date
en: This booking is scheduled over the product's allowed max booking date (%s). Please ensure this is correct.
fr: Cette réservation est programmée au-delà de la date maximale de réservation (%s). Merci de vous assurer que cela est correct.

en: This booking is scheduled over 2 years into the future. Please ensure this is correct.
fr: Cette réservation est programmée à plus de deux ans dans le futur. Merci de vous assurer que cela est correct.

en: Booking Details
fr: Détails de la réservation

en: Phone:
fr: Téléphone&#160;:

en: No billing address set.
fr: Aucune adresse de facturation définie.

en: Address:
fr: Adresse&#160;:

en: Email:
fr: E-mail&nbsp;:

en: Name:
fr: Nom :

en: Customer details
fr: Détails du client

en: Error: Could not create item
fr: Erreur&#160;: item non créé

en: Error: Could not create order
fr: Erreur&#160;: commande non créée

en: Invalid order ID provided
fr: ID de commande fourni non valide

en: Please choose a bookable product
fr: Merci de choisir un produit réservable

en: Error - please try again
fr: Erreur - merci de retenter

en: All Bookable Products
fr: Tous les produits réservables

en: Confirm
fr: Confirmer

en: View
fr: Voir

note: translators: 1: a href to booking id
en: Booking #%d
fr: Réservation #%d

en: End Date
fr: Date de fin

en: Start Date
fr: Date de début

en: Order
fr: Commande

en: Booked By
fr: Réservé par

en: # of Persons
fr: # de personnes

en: Booked Product
fr: Produit réservé

en: Status
fr: Statut

en: Booking Title
fr: Titre de la réservation

note: translators: 1: number of booking statuses change
en: %1$s booking status changed. | %1$s booking statuses changed.
fr[0]: %1$s état de réservation modifié.
fr[1]: %1$s états de réservation modifiés.

en: Mark bookings as unpaid
fr: Marquer les réservations comme non payées

en: Mark bookings as paid
fr: Marquer les réservations comme payées

en: Cancel bookings
fr: Annuler les réservations

en: Unconfirm bookings
fr: Déconfirmer les réservations

en: Confirm bookings
fr: Confirmer les réservations

note: translators: 1: person id 2: person name 3: person count
en: Person #%1$s - %2$s (%3$s)
fr: Personne n° %1$s - %2$s (%3$s)

en: Resource #
fr: Ressource #

en: Booked by
fr: Réservé par

note: translators: 1: person type 2: quantity
en: %1$s: %2$d
fr: %1$s : %2$d

en: Person(s)
fr: Personne(s)

note: translators: 1: number of bookings that are not displayed on calendar day
en: %d more
fr: %d en plus

en: (From Google Calendar)
fr: (Depuis Google Agenda)

en: All Day
fr: Toute la journée

en: Cheatin&#8217; huh?
fr: Alors, on triche ?

en: No blocks available.
fr: Aucun bloc disponible.

en: Please enter a valid date.
fr: Merci d'entrer une date valide.

en: Booking cost
fr: Coût de la réservation

en: This booking is unavailable.
fr: Cette réservation est indisponible.

en: You have taken too long. Please go back and retry.
fr: Vous avez mis trop de temps. Merci de revenir en arrière et de retenter.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr: Vous n&rsquo;avez pas les droits suffisants pour accéder à cette page.

en: Unable to add resource
fr: Impossible d'ajouter la ressource

en: The resource has already been linked to this product
fr: La ressource a déjà été liée à ce produit

en: Enable this if this bookable product has multiple bookable resources, for example room types or instructors.
fr: Activez ceci si ce produit réservable a de multiples ressources réservables, par exemple des types de chambres ou des instructeurs.

en: Has resources
fr: A des ressources

en: Enable this if this bookable product can be booked by a customer defined number of persons.
fr: Activez ceci si ce produit réservable peut être réservé par un nombre de personnes défini par le client.

en: Has persons
fr: A des personnes

en: Resource
fr: Ressource

en: Customer
fr: Client

en: View details
fr: Voir les détails

en: Enter a name for the new resource
fr: Entrez un nom pour la nouvelle ressource

en: days
fr: jours

en: hours
fr: heures

en: Are you sure you want to remove this resource?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette ressource&#160;?

en: Are you sure you want to remove this person type?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce type de personne&#160;?

en: Bookable product
fr: Produit réservable

en: Booking submitted.
fr: Réservation proposée.

en: Booking saved.
fr: Réservation enregistrée.

en: Custom field deleted.
fr: Champ personnalisé supprimé.

en: Custom field updated.
fr: Champ personnalisé mis à jour.

en: Booking updated.
fr: Réservation mise à jour.

en: Persons
fr: Personnes

en: Costs
fr: Coûts

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Resources
fr: Ressources

en: This tool will clear all expired In Cart bookings.
fr: Cet outil effacera toutes les réservations dans le panier qui ont expiré.

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear expired In Cart bookings
fr: Effacer les réservations expirées dans le panier

en: This tool will clean the person types that are not used by any booking or a product.
fr: Cet outil effacera les types de personnes qui ne sont utilisés par aucune réservation ou produit.

en: Clean Person Types
fr: Effacer les types de personnes

en: Clean unused Person Types from DB
fr: Effacer les types de personnes inutilisés de la base de données

en: Bookings Addons
fr: Modules de Bookings

en: bookings-extensions
fr: extensions-bookings

en: Add Range
fr: Ajouter une plage

en: Priority
fr: Priorité

en: If not bookable, users won't be able to choose this block for their booking.
fr: Si non réservable, les utilisateurs ne pourront choisir ce bloc pour leur réservation.

en: Bookable
fr: Réservable

en: Range
fr: Plage

en: Range type
fr: Type de plage

en: The quantity of this resource available at any given time.
fr: La quantité de cette ressource disponible à tout moment donné.

en: Available Quantity
fr: Quantité disponible

en: Resource details
fr: Détails de la ressource

en: Edit
fr: Éditer

en: N/A
fr: N/D

en: Parent products
fr: Produits parents

en: Name
fr: Nom

en: Bookable resource name
fr: Nom de la ressource réservable

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Bookings
fr: WooCommerce Bookings
